Olej słonecznikowy – czy warto go stosować?

Słoneczniki są bardzo popularne w naszym kraju. Ceni się je między innymi ze względu na wiele różnych zastosowań – z jednej strony ziarna słonecznika służą jako zdrowa przekąska lub dodatek do różnych dań, a z drugiej rośliny te mogą być wykorzystywane na sporo innych sposobów. Jednym z przykładów produktów z tej rośliny jest olej słonecznikowy. Posiada on wiele właściwości zdrowotnych, co czyni z niego idealną propozycję do kuchni.

Olej słonecznikowy – podstawowe informacje

Olej słonecznikowy tłoczony jest z ziaren słonecznika. Dostępny jest zarówno jako olej nierafinowany, jak i rafinowany. Olej nierafinowany jest tłoczony na zimno, dzięki czemu zachowuje więcej składników odżywczych.

Stosowanie oleju słonecznikowego w kuchni to propozycja dla osób, którym zależy na faktycznie zdrowych składnikach. Sam słonecznik jest bardzo cennym składnikiem diety, zaś olej z niego zachowuje większość właściwości zdrowotnych.

Bogactwo odżywcze oleju słonecznikowego

W oleju słonecznikowym znaleźć można mnóstwo cennych składników, istotnych dla ludzkiego organizmu. Jest to przede wszystkim bogate źródło kwasów tłuszczowych, szczególnie omega – 3. Odpowiadają one za wiele ważnych procesów. Wzmacniają odporność organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania na różne nowotwory. Przy okazji hamują procesy starzenia się i zapewniają młody wygląd skóry.

Skoro o dobrym wyglądzie mowa, ważnym składnikiem oleju słonecznikowego jest też witamina E. Często jest ona nazywana “witaminą młodości”, bowiem również odpowiada ona za hamowanie procesów starzenia się organizmu, wzmacnia skórę i zapewnia jej młody wygląd. Bierze również udział w szeregu innych procesów zachodzących w organizmie, poprawiając m.in. płodność.

Z powodu swoich właściwości zdrowotnych olej słonecznikowy wykorzystywany jest nie tylko w gotowaniu. Chętnie sięga się po niego także w kosmetyce, a nawet w medycynie. Może być wykorzystywany przy różnych zabiegach kosmetycznych, szczególnie związanych z włosami. Jako lek sprawdza się w oczyszczaniu organizmu z toksyn.